Barion Pixel

Hidratálók I.: A hidratálás jelentősége a bőrápolásban

hidratálás jelentősége

A bőrápolás egyik alapja a megfelelő tisztítás mellett a bőr hidratálása, mindkettőnek hatása lehet a bőr egészségére. Sajnos a bőr megtisztítására alkalmazott termékek (tüsfürdők, lemosók) nem tesznek különbséget az eltávolítandó szennyeződések, a felesleges faggyú és a hasznos intracelluláris lipidek között. A hidratálók használatával egyrészt visszahelyezzük a bőrre a hidratáltságért felelős lipideket, és emellett még más aktív hatóanyagokkal is támogathatjuk annak egészségét [1].

Hogyan hatnak a bőrre a hidratálók?

A hidratálók amellett, hogy csökkentik a bőr kiszáradását, javítják a bőrképet is.

hidratálás jelentősége

A bőrszárazságot a bőr legkülső rétegének, a stratum corneumnak csökkent víztartalma okozza, amit transzepidermális vízvesztésnek neveznek (angolul Transepidermal Water Loss, rövidítve TEWL). Ez a folyamat az itt jelenlévő korneociták (szarusejtek, elhalt bőrsejtek) abnormális hámlásához vezet. Az egészséges bőr víztartalma 10%-30% között mozog: 10 % alatt bőrszárazság, 30% felett a bőr túlhidratáltságáról beszélhetünk. A transzepidermális vízvesztés (alacsony páratartalom esetén) párolgással történik, ezt a bőr alsóbb rétegeinek segíségével (mélyebb epidermális és dermális rétegek) helyre tudja állítani. Az ép bőr biztosítani tudja víztartalmának megfelelő szinten tartását, azonban a sérültebb bőr erre nem alkalmas, ezért ez könnyen kiszáradhat. A puha és rugalmas bőr eléréséhez a stratum corneum 20-35% víztartalma szükséges [1]

A bőr szárazsága jellemezhető annak megvastagodásával vagy elvékonyodásával, érdességével, pirosságával és viszketéssel.

Ezenkívül a finom ráncok megjelenése is a kiszáradt bőr tipikus jelei lehetnek. A bőrszárazság oka szervezeten belül lehet a hormonok ingadozása, a kor előrehaladása, bizonyos betegségek (például atópás dermatitis, pszoriázis vagy pajzsmirigy-gyulladás), illetve gyógyszerek, gyógykészítmények (például retinoidok) mellékhatása is. Külső környezeti hatás lehet az időjárás (száraz, hideg, szeles idő), éghajlat és a kímaberendezések használata is [2]. Érdekes megfigyelés, hogy télen bizonyos lipidkomponensek (ceramidok, koleszterin, szabad zsírsavak) tartalma lecsökken a bőrben, ezért a hidegebb hőmérséklet, és alacsonyabb páratartalom mellett komplexebb oka is van a téli bőrszárazságnak [3].

hidratálás jelentősége

A hidratálók fő hatásai:

  • Puhává, simává varázsolják a bőrt: Ez a hatás a bőrfelszíni korneociták (hámsejtek) rendezettségének függvénye. A lipidek eltávolításával a hámsejtek szélei felgyűrődnek, amelytől a bőr érdesebb tapintású lesz. A bőrpuhításért az emolliens összetevők felelősek. Ezek a könnyű, olajos anyagok a hámló korneociták közti teret képesek átmeneteileg kitölteni a következő tisztításig [1].
  • Növelik a hidratáltságot: A gyógyászati szempontból is jelentős hidratálóknak a bőrhidratáltságot, tehát a bőr víztartalmát is növelniük kell. A bőrfelszíni, transzepidermális vízvesztés csökkentése a cél: ezt úgy érik el, hogy bizonyos hidratáló összetevők (okkluzívok) egy vízhatlan réteget képeznek a bőrön, gátolva annak felszínéről a víz elpárolgását. Eközben vízmegkötő anyagokat (humektánsokat) helyeznek a bőrfelületre, amelyekkel odavonzzák a vizet. A bőrhidratáltság növelésével ezek a termékek csökkentik a dehidratáltság okozta finom ráncokat, bár ez egy átmeneti, optikai hatás. Ez a hatás különösen látványos lehet a szem körül, ahol a bőrünk a legvékonyabb, és a dehidratáltság jelei emiatt különösen gyorsan megjelennek. Ezek a pozitív hatások természetesen csak addig tartanak, míg el nem távolítjuk a terméket a lemosással. Valójában téves állítás tehát, hogy a hidratálók hidratálják a bőrt, mivel egyedül a bőr saját mechanizmusain keresztül történhet a víztartalom tartós normalizálása [1, 4]. A hidratálók védenek a dehidratációt okozó külső hatásoktól, miközben segítik a bőr saját mechanizmusait, hogy az a bőr hidratáltságát helyreállítsa.
  • Sugárzóbbá teszik a bőrt: Kisebb mértékben, de a hidratálók célja lehet még a bőr megjelenésének javítása is. A hidratálók használatával, a bőrfelszín simasága miatt nő a bőrről visszaverődő fény mennyisége is, amely sugárzóbb bőrt eredményez. A kor előrehaladtával rendszertelenebbé válik a bőr melanin, hemoglobin és kollagén eloszlása, amelyek meghatározók a bőrről való fényvisszaverődésben, emiatt az idősebb bőr fakóbbá válik. A hidratálók képesek egy enyhén pigmentált réteget létrehozni a bőrfelszínen, vagy növelni a bőrfelszínről történő fényvisszaverődést, amely növelheti annak optikai megjelenését. A hidratáló termékek esetén sem szokatlan emiatt, hogy pigmentek (például vas-oxid/INCI: iron oxide) és fényvisszaverő anyagok (például csillám/INCI: mica, vagy finomra őrölt halpikkely/INCI: Guanine vagy CI 75170) hozzáadásával igyekeznek a terméknek ezt a bőrfiatalító optikai hatást adni [1].

Bónusz hatások:

  • Fényvédelem: Manapság a hidratálóknak lassan ez is a fő céljai közé sorolható, mivel a fényvédők öregedésmegelőző hatása miatt egyre több fényvédős hidratálót gyártanak. Emiatt különféle fényvédő összetevőket adnak hozzá ezekhez a termékekhez is, amelyek így a feltüntetett “spf” értékű fényvédelmet biztosítják [4].
  • Anti-mitotikus, sejtosztódást gátló hatás: Az ásványi olajokat tartalmazó termékeknek van egy kismértékű sejtosztódást gátló hatása is a felső bőrrétegen.   Emiatt -természetesen a megfelelő orvosi terápia mellett- hasznosak lehetnek olyan gyulladásos bőrbetegségek esetén is, mint amilyen a pikkelysömör, amely során felgyorsul a sejtosztódás a felhámban [4]. 
  • Viszketés-csillapítás: Az emolliensek képesek csökkenteni a bőrviszketést is, mivel az immunválasz jelátvivő molekuláit, a citokineket képesek gátolni. A viszketést csökkenti még a víz-alapú hidratálók hűsítő hatása, melyet a víz bőrről való párolgásának érzete okoz [4]. 
  • Heggyógyítás/heghalványítás: A hidratálókban a hialuronsavnak illetve szilikonoknak (dimethicone) van egy heggyógyító hatásuk, ezen összetevők növelése a termékben a hegek regenerálódását segíti elő [4].
hidratálás jelentősége

Források:

  1. Draelos, Z. D. (2018) The science behind skin care: Moisturizers, J Cosmet Dermatol. 17, 138-144.
  2. Maul, J. T., Maul, L. V., Kägi, M., Cheng, P., Anzengruber, F., von Laue, M., Chen, Y., Kägi, M. & Navarini, A. (2020) Skin Recovery After Discontinuation of Long-Term Moisturizer Application: A Split-Face Comparison Pilot Study, Dermatol Ther (Heidelb). 10, 1371-1382.
  3. Proksch, E., Berardesca, E., Misery, L., Engblom, J. & Bouwstra, J. (2020) Dry skin management: practical approach in light of latest research on skin structure and function, J Dermatolog Treat. 31, 716-722.
  4. Sethi, A., Kaur, T., Malhotra, S. K. & Gambhir, M. L. (2016) Moisturizers: The Slippery Road, Indian J Dermatol. 61, 279-87.

A cikkben szereplő képek illusztrációk – Forrás: Unsplash

Márton Margita

Kutató biomérnök

Bejegyzések tőle: Márton Margita

Válogass termékeink közül

Olvasgass még!

2